Тема. Історично-мемуарна проза. Козацькі
літописи.
«Історія Русів»
Мета: ознайомитися із змістом, жанрами та ідейно-художніми особливостями
історично-мемуарної прози; розвивати навички аналізу та узагальнення навчального
матеріалу, вміння використовувати міжпредметні зв’язки; виховувати повагу до історичного
минулого нашого народу, почуття патріотизму.
Теорія літератури: літопис.
Хід уроку
I. Мотивація навчальної
діяльності школярів
Найгероїчнішою добою в історії українського народу була козаччина. До нас дійшли не лише документи цієї доби, а й
літописи, які представляють події очима очевидців, оспівують козацькі подвиги чи невдачі, думи та сподівання.
Гадаю, вам буде цікаво доторкнутися до творчості козацьких
письменників-самовидців. А козацькі часи стануть для вас ближчими й зрозумілішими
завдяки художнім свідченням давніх письменників — літописців.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Початок літописання на Русі
припадає на Х століття. Найвідоміші твори цього часу: «Повість минулих літ»,
«Галицько-Волинський літопис».
· Згадайте, що називається літописом? Хто їх створював?
АВТОРИ ЛІТОПИСІВ – ЛІТОПИСЦІ – розповідали про ті
історичні факти, свідками або учасниками яких вони були самі.
Чому, запитаєте ви, літописи, в яких
основна увага зосереджена на історичних подіях, вивчаються на уроках
літератури?
Виявляється, описуючи історичні
факти, літописці вміщували легенди і перекази до своїх «шедеврів».
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального
матеріалу
У добу бароко до художньої
літератури відносили й такі жанри, як проповідь та історіографія (історичні
праці про певну епоху).
Найвидатнішим явищем історичної літератури першої
половини 18 ст. стали козацькі літописи.
· Подумай, чому літописи
цього часу називалися козацькими?
·
КОЗАЦЬКІ
ЛІТОПИСИ – розповіді про події, які пов’язані з історією козацтва.
·
Писалися переважно освіченими людьми,
вихідцями з козацької старшини.
·
Основним джерелом козацьких літописів були
спогади самих авторів.
· Ознайомся з матеріалом підручника стор. 92-95
Або звернися до електронної адреси https://uk.wikipedia.org
· На основі засвоєного
матеріалу заповни таблицю:
Характерис-
тика твору |
«ЛІТОПИС САМОВИДЦЯ»
|
«ЛІТОПИС ГРИГОРІЯ ГРАБЯНКИ»
|
«ЛІТОПИС САМІЙЛА ВЕЛИЧКА»
|
Часові межі літопису
|
|||
Автор
|
|||
Теми
|
|||
Мотиви, ідея
|
· Дізнайся більне про
анонімний твір «Історію русів».
Вихід «Історії русів» з друку був
закономірним та історично зумовленим — в епоху занепаду національної свідомості
треба було нагадати українцям про їхні історичні корені, героїчні діяння,
розповісти сучасникам, що їхні пращури-козаки прагнули звільнитися від «рабства
і презренія»; що вони боролися за те, аби «не бути рабами неключними і скотом
несмисленним».
«Істо́рія Ру́сів» — твір української національно-політичної думки початку ХІХ
століття, де подано яскраво, часом у художній формі, картину історичного
розвитку України від найдавніших часів до 1769 року.
«Історія Русів» має дві
головні ідеї.
По – перше, вона підкреслює
історичну відмінність і протистояння між русами (Україною) та Московією.
По-друге, вона наголошує
історичну цілісність русів (українців) від середньовічної Київської Русі до
недавньої тоді Козацької держави.
Писана
«Історія Русів» російською мовою з великим домішком українізмів.
Історичні достовірні факти переплітаються
з художнім домислом, допущено чимало неточностей і помилкових тверджень. Це
пояснюється тим, що автор широко використовував розповіді учасників визвольної
війни, народні перекази, легенди, думи, не перевіряючи достовірності.
· Є бажання ознайомитися із
повним змістом «Історії Русів»? У тебе є така можливість. Переклад українською мовою здійснив Іван
Драч.
Текст
вміщено на сайті: http://litopys.org.ua/istrus/rusiv.htm
ІV. Закріплення
знань, умінь та навичок
· Спробуй дати відповіді на
питання:
1.
Чому літописи називаються козацькими?
2.
Хто є автором козацьких літописів?
3.
Що тобі відомо про «Історію Русів»?
4.
Чи можна довіряти історичним фактам, які згадуються і зображуються в
«Історії Русів»?
V. Домашнє
завдання
1. Опрацюй матеріал підручника стор. 92-100 (Українська література: підручник для 9 кл.
загальноосвіт. навч. закл. / Василь Пахаренко. – К.: Генеза, 2009. – 368 с.)
2. Виконай завдання у зошиті.
·
Назви
найбільш відомі козацькі літописи. Чим різняться ці твори, і що їх об’єднує?
3. Дай розгорнуту відповідь на питання:
· Образи яких гетьманів зображено в «Історії Русів»?
Якими вони постають у творі?
Комментариев нет:
Отправить комментарий